•   Poniedziałek, 20 marca 2023
Leki

Czym są substancje aktywne i które z nich znajdziemy w kosmetykach?

Substancje aktywne to specjalne substancje chemiczne, które są elementem składowym kosmetyków. Produkty kosmetyczne składają się bowiem z surowców podstawowych oraz właśnie składników aktywnych. Te drugie w aktywny sposób oddziałują na skórę, dzięki czemu można ją odżywić, nawilżyć czy odmłodzić. Czym dokładnie są takie substancje aktywne i które z nich są najpowszechniejsze? Jak działają w używanych obecnie kosmetykach?

Czym dokładnie są substancje aktywne?

Substancje aktywne to substancje chemiczne, decydujące o silnym działaniu kosmetyków. Od tego jaki środek zostanie zastosowany i w jakiej ilości, uzależniony jest uzyskiwany efekt. Substancje aktywne zawieszone są w surowcach podstawowych, które stanowią znaczną część danego kosmetyku. Do takich surowców należy między innymi woda, alkohol, barwniki czy kompozycje zapachowe. To baza, w której znajdują są cząstki aktywne. 

Jak działają substancje aktywne?

Działanie substancji aktywnych uzależnione jest od tego, jaki jest ich cel. Niektóre z nich posiadają funkcje odżywcze, inne nawilżające, a jeszcze inne mają za zadanie poradzić sobie z wolnymi rodnikami, czyli opóźnić procesy starzenia komórek, zachodzące w skórze. W związku ze swoją funkcją, substancje aktywne dzielą się nawet na 3 grupy. Do pierwszej z nich zaliczamy substancje działające na powierzchni skóry i włosów, które najczęściej mają za zadanie nawilżyć je oraz pokryć je warstwą ochronną. W drugiej grupie znajdziemy substancje, które działają w głębszych warstwach skóry. Z kolei grupa trzecia to substancje aktywne, które działają na poziomie komórkowym. Są to między innymi popularne antyoksydanty, których zadaniem jest neutralizowanie wolnych rodników. 

Jakie substancje aktywne są najpopularniejsze?

Istnieje wiele substancji aktywnych, które znajdują zastosowanie w kosmetykach. Do tych niezwykle popularnych należy między innymi retinol i koenzym Q-10. Ten pierwszy jest czystą postacią witaminy A. Nie tylko chroni przed wolnymi rodnikami, ale również wspiera regenerację komórek oraz pobudza wzrost nowych. Z kolei koenzym Q-10 to doskonały przeciwutleniacz, który potrafi także zmniejszać obrzęki i umożliwia wytwarzanie elastyny oraz kolagenu. Do popularnych substancji aktywnych możemy także zaliczyć fitohormony, karetenoidy, idebenon (będący jednym z najsilniejszych przeciwutleniaczy) oraz anti-aging. Ten ostatni jest specjalnym preparatem, złożonym z takich elementów jak retinol, witamina C i E, a także koenzym Q-10. Jego działanie jest więc kompleksowe. W kosmetykach można znaleźć wiele minerałów i witamin, które neutralizują wolne rodniki, z czego najlepsze są właśnie witaminy C, E oraz beta-karoten, będący prowitaminą witaminy A. Warto także wspomnieć o wiesiołku, który wspomaga odnowę komórek oraz łagodzi podrażnienia na skórze. 

Zobacz również