•   Niedziela, 28 maja 2023
Leki

Czy wolno pić kawę i przyjmować leki?

Wiele osób nie potrafi wyobrazić sobie śniadania bez filiżanki kawy. Poranek jest jednak także czasem, który wykorzystuje się do przyjmowania leków. Trudno zatem uciec od pytania o to, czy rzeczywiście mamy do czynienia z bezpiecznym połączeniem. Warto więc dowiedzieć się, jak łączyć kawę i leki w sposób bezpieczny dla naszego zdrowia.

Minerały

Kawa to jeden z tych napojów, które wiążą w przewodzie pokarmowym nie tylko magnez, ale również wapń i potas. To właśnie dlatego ich wchłanianie jest wyjątkowo trudne. Jeśli więc przyjmujemy suplementy zawierające te pierwiastki, łączenie ich z kawą nie jest zalecane. Co więcej, osoby, które piją dużo kawy, przeważnie mają problemy z ich niedoborami. Jeśli więc sięgamy po produkty bogate w magnez lub potas, one również nie powinny być popijane kawą. Kawa odradzana jest też tym osobom, których problemem jest anemia.

Leki na nadkwasotę

Kawa może okazać się dość niebezpiecznym napojem także w przypadku tych osób, które zmagają się z problemem nadkwasoty albo choroby wrzodowej. Związki w niej zawarte przyczyniają się do tego, że zwiększeniu ulega produkcja kwasu solnego. Szybko dochodzi też do zmiany pH żołądka, które staje się przez to bardziej kwasowe. Jeśli więc jesteśmy w trakcie leczenia wspomnianych schorzeń, odstawianie kawy wydaje się jedynym rozsądnym rozwiązaniem.

Leki przeciwgorączkowe i przeciwbólowe

Kofeina znana jest z tego, że zwiększa nie tylko działanie kwasu acetylosalicylowego, ale i innych substancji czynnych wchodzących w skład popularnych leków pozwalających na walkę z bólem. Jeśli więc jest łączona z tymi substancjami, działa mocniej niż zazwyczaj. Warto pamiętać także o tym, że kofeina wchodzi w skład niektórych leków zbijających gorączkę i mających działanie przeciwbólowe. Dobrze jest więc mieć świadomość, że również w takim przypadku mamy do czynienia z działaniem synergicznym, co może okazać się wyjątkowo niebezpieczne. Skutki uboczne takiego połączenia dość szybko dają zresztą o sobie znać. Pojawia się bezsenność, nerwowość, kołatanie serca, ból głowy i rozdrażnienie.

Antydepresanty i neuroleptyki

Także niektóre antydepresanty działają znacznie słabiej, jeśli łączymy je z kawą. Wyniki badań naukowych wydają się przy tym szczególnie alarmujące, działanie niektórych z nich może bowiem zostać obniżone nawet o sześćdziesiąt procent. Garbniki zawarte w kawie prowadzą również do tego, że gorsze jest wchłanianie alkaloidów. To z kolei sprawia, że niektóre neuroleptyki także działają gorzej.

Kawa i teofilina

Leki, w skład których wchodzi teofilina oraz jej podobne, znajdują zastosowanie między innymi wtedy, gdy przystępujemy do leczenia astmy oskrzelowej. Jeśli jednak przyjmujemy je regularnie, nie powinniśmy sięgać po więcej niż jedną filiżankę kawy w ciągu dnia. Kofeina sprawia, że metabolizm wspomnianych preparatów ulega zahamowaniu, a tym samym stężenie wspomnianej substancji w organizmie ulega zwiększeniu. 

Efedryna

Efedryna do pewnego momentu była jednym ze środków przeznaczonych do leczenia astmy oskrzelowej. Dziś odchodzi się już od niej, nadal możemy jednak znaleźć ją zarówno w środkach dopingujących, jak i w lekach odchudzających. Niestety, tak ona, jak i kofeina są substancjami stymulującymi, trudno więc dziwić się, że o ich łączeniu ze sobą nie może być mowy. Najpoważniejszym efektem ubocznym takiego działania okazują się być problemy z sercem.

Zobacz również