Stosowanie środków psychotropowych u dzieci - czy jest bezpieczne?

Psychotropy są wykorzystywane coraz częściej i w coraz większych ilościach. Głównie chodzi o ich rolę stabilizatorów nastroju i łagodzenia objawów depresji, jednak są oczywiście stosowane w różnego typu zaburzeniach psychicznych. Zawsze są przepisywane przez lekarza i należy je zażywać pod jego kontrolą. Jakkolwiek jednak stosowanie środków psychotropowych u dorosłych to czasami konieczność, tak ich używanie przez dzieci dla wielu osób jest kontrowersyjne. Czy słusznie? W samych Stanach Zjednoczonych Ameryki już w 1995 roku aż 20% przedszkolaków stosowało leki psychotropowe. To niepokojąca tendencja, w związku z czym warto dowiedzieć się więcej o możliwych skutkach takiego działania!
Ritalin - lek na ADHD
Chociaż w początkowym okresie ritalinu używano do zwiększenia pobudliwości i aktywności umysłowej człowieka, z czasem zauważono, iż ma pozytywny wpływ również na osoby z ADHD. Nadmierne pobudzenie u nich sprawiało, że zażycie ritalinu wywoływało odwrotne skutki, to znaczy uspokajało, a także umożliwiało koncentrację i to nawet przez 6 godzin! Okazało się to zbawienne zwłaszcza dla dzieci, cierpiących z powodu swojej nadpobudliwości. Maluchy, które dotychczas miały ogromne problemy ze skupieniem uwagi na lekcjach, mogły wreszcie poświęcić się nauce. Nic dziwnego, że wielu dorosłych odetchnęło z ulgą, dbając by ich dzieci zażywały systematycznie odpowiednią dawkę lekarstwa.
Ritalin - skutki stosowania
Skutki długotrwałego stosowania ritalinu są trudne do przewidzenia. Wielu osobom wydaje się, że pozostaje on bez wpływu na młody organizm, jednak badania tego nie potwierdzają. Choć po 6 godzinach środek wydaje się znikać z organizmu, inaczej wpływa na ciało dziecka, niż na osoby dorosłe. Niestety, nie dysponujemy jeszcze miarodajnymi informacjami na ten temat, ponieważ dzieci, które zaczęły zażywać ritalin w szkole, w tej chwili mają dopiero około 20 lat.
Doświadczenia przeprowadzone na szczurach pokazały jednak, że chociaż u starszych zwierząt ten środek psychotropowy nie przyniósł szczególnych zmian w mózgu, to u osobników młodych doprowadził do zmian struktury mózgowej. Zaburzał wzrost neuronów produkujących dopaminę - również w tych ośrodkach mózgu, które są odpowiedzialne za ruch. Powstaje więc pytanie, czy także u ludzi skutkiem zażywania ritalinu w młodym wieku nie będzie zbyt silne przerzedzenie się neuronów. Ponieważ one i tak przerzedzają się z wiekiem, efektem może być na przykład przedwczesne pojawienie się choroby Parkinsona.
Zwykle występuje ona dopiero około 70 roku życia i oczywiście nie u wszystkich. Dzieci, które zażywają ritalin mogą zaś mieć większą skłonność do tej choroby w przyszłości - i zachorować już około 40 roku życia. Nie jest to jednak pewne - badania bowiem przeprowadzono na zbyt małej liczbie zwierząt.
Ritalin - środki ostrożności
Chociaż nie należy zbytnio się przejmować, warto także mieć na uwadze, że nie do końca wiadomo, jak środki psychotropowe wpłyną na organizm dziecka w przyszłości. Nie powinny być zatem nadużywane. Jedynie wykwalifikowani lekarze mogą ocenić, czy stosowanie takiego leku jest u dziecka niezbędne. Dokładnie tak jest w Szwecji, gdzie wraz z receptą lekarz musi przedstawić dokładne uzasadnienie jej wypisania.