Leki psychotropowe - rodzaje i sposób działania

Leki psychotropowe, znane też po prostu jako psychotropy, to specjalna grupa leków, stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych. Grupa jest dość obszerna, dzięki czemu konkretne leki można dopasować do danego przypadku, odnosząc tym samym większy sukces w trakcie terapii. Największy problem z zażywaniem takich lekarstw to jednak odbiór przez społeczeństwo, które nadal ogólnie źle reaguje na informację, że ktoś leczy się psychicznie. Warto zatem dowiedzieć się możliwie jak najwięcej na temat leków psychotropowych, by nie powielać następnie fałszywych informacji i negatywnych przekonań na ich temat!
Leki psychotropowe - czym dokładnie są?
Psychotropy są pomocne w leczeniu zaburzeń psychicznych. Docierają wraz z krwią do mózgu, mogąc wywołać różne reakcje - w zależności od tego na co choruje dana osoba i jaki efekt chce się uzyskać w jej zachowaniu. To leki sprzedawane jedynie na receptę, które musi dobrać do konkretnego przypadku lekarz psychiatra. Najczęściej przepisywane leki psychotropowe to antydepresanty. Niektórzy nie kojarzą tych dwóch nazw jako jednej grupy leków, jednakże prawda jest taka, iż wszystko co oddziałuje na mózg człowieka jest psychotropem. Co ciekawe jednak, do psychotropów można zaliczyć również między innymi leki poprawiające pamięć!Leki psychotropowe - jakie ich rodzaje wyróżniamy?Leki psychotropowe dzielą się na różne grupy.
Podział szwajcarski dzieli je na:
- nasenne
- przeciwpadaczkowe
- pobudzające
- przeciwbólowe.
Leki psychotropowe w węższym zakresie dzielą się na:
- neuroleptyczne
- tymoleptyczne
- anksjolityczne.
Wśród leków psychotropowych można wyróżnić także leki o działaniu dynamizującym (nootropowe), prokognitywne (wpływające na pamięć), a także normotymiczne, czyli stabilizujące nastrój. Jeśli chodzi o najczęściej stosowane leki przeciwdepresyjne, są to nieselektywne inhibitory wychwytu noradrenaliny i serotoniny, czyli trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne. Istnieją również selektywne inhibitory wychwytu zwrotnego serotoniny (SSRI).
Leki psychotropowe - jak działają?
Do przyjmowania leków psychotropowych każdy organizm musi się najpierw przyzwyczaić. Nie zadziałają od razu - konieczne jest przyjęcie kilku dawek, bądź nawet odczekanie kilku tygodni, by zauważyć skutki leczenia. Czasami występują pewne objawy niepożądane, jednak jeśli nie są bardzo dotkliwe, zwykle kontynuuje się leczenie. Warto zgłaszać je lekarzowi, jednak przeważnie ich wystąpienie jest całkowicie naturalne i mija, gdy organizm pacjenta przyzwyczai się do ich zażywania. Także z tego względu nie powinno się odstawiać leków w jednej chwili - trzeba robić to stopniowo. Organizm musi w podobny sposób odzwyczaić się od ich zażywania. Dokładne działanie leków psychotropowych uzależnione jest od celu ich zażywania i konkretnego ich rodzaju. Niektóre działają pobudzająco, inne uspokajająco - wszystko zależy od konkretnego przypadku.