•   sobota, 19 października 2019
Leki psychotropowe

Antydepresanty i psychotropy - jak rozpoznać przedawkowanie?

Coraz więcej osób sięga w tej chwili po leki przeciwdepresyjne oraz psychotropowe. Istnieją różne choroby psychiczne, które zmuszają do brania podobnych lekarstw. Osoby chore powinny być jednak pod czujną obserwacją bliskich nie tylko z uwagi na chorobę, lecz również ze względu na możliwość przedawkowania. Zatrucie lekami potrafi być bardzo ciężkie, a jeśli w porę nie rozpozna się objawów i nie udzieli pomocy, w organizmie osoby chorej mogą zajść pewne nieodwracalne zmiany. Jakie? I jak rozpoznać przedawkowanie?

Antydepresanty - objawy przedawkowania

Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy, że leki antydepresyjne z jednej strony są bardzo pomocne, jednak z drugiej mogą być niebezpieczne. Chociaż osobom postronnym wydaje się, że problem dotyczy niewielu przypadków i nie ma się czego obawiać, zatrucie lekami przeciwko depresji odpowiada aż za 26% wszystkich przypadków śmiertelnych, które zostały zarejestrowane na oddziałach toksykologicznych. Warto więc zwracać szczególną uwagę na bliskich, którzy są w depresji i którzy otrzymali leki na depresję, by pomogły im pokonać chorobę. Lekarze najczęściej przepisują w takich przypadkach antydepresanty trójcykliczne, które rzeczywiście znakomicie działają, jednak są również silnie toksyczne.

Objawy zatrucia tymi lekami pojawiają się do około godziny po ich przedawkowaniu i uzależnione są w dużej mierze od tego, czy zatrucie ma charakter lekki czy dawka została silnie przekroczona. Jeśli zatrucie nie jest silne, u chorego mogą wystąpić wymioty, drgawki, zaburzenia widzenia, rozszerzenie źrenic oraz suchość w jamie ustnej. Chory może odczuwać również osłabienie, z powodu obniżenia ciśnienia, a także obniżenia temperatury ciała. Jeśli zatrucie jest silne, może wystąpić zatrzymanie moczu, zaburzenia świadomości, a nawet śpiączka! W dodatku pojawia się tachykardia, co jest już stanem zagrażającym życiu. Należy szybko wezwać pomoc, by udzielić jej choremu. 

Psychotropy - objawy przedawkowania

Leki psychotropowe są wykorzystywane przy leczeniu zaburzeń psychicznych. Mimo że rzeczywiście mogą bardzo pomóc choremu, to jednak mogą być również groźne dla jego zdrowia i życia, jeśli zalecana dawka zostanie przekroczona. Za pośrednictwem krwi trafiają bowiem do mózgu, a zalecane do spożycia dawki uzależnione są od tego, jak trudny jest konkretny przypadek (dana choroba psychiczna). Przy lekkim zatruciu podobnymi lekami mogą wystąpić nudności oraz wymioty. Może również pojawić się nadpobudliwość oraz zaburzenia równowagi czy koordynacji ruchowej. Chory jeszcze dziwniej zachowuje się przy ciężkim zatruciu, ponieważ pojawiają się u niego pewne zaburzenia świadomości. Niestety, mogą wystąpić również zaburzenia oddechu, senność, a także głęboka śpiączka. Inne objawy to tachykardia, hipotermia, a nawet hipotomia, czyli spadek napięcia mięśniowego. Niewiele jest czasu na pomoc, dlatego też należy szybko ją wezwać!

Zobacz również