•   Poniedziałek, 20 marca 2023
Leki przeciwbólowe

Przeciwbólowe i przeciwgorączkowe leki dla dzieci

Zarówno środki przeciwbólowe, jak i przeciwgorączkowe możemy uznawać za ogromne dobrodziejstwo współczesności. Nie tylko łatwo można wejść w ich posiadanie, ale również nie trzeba wydawać w tym celu dużych pieniędzy. Niestety, bardzo często zapominamy o tym, że laki stosowane w nieodpowiedni sposób nie pozostają obojętne dla naszego zdrowia. Ma to szczególnie duże znaczenie w przypadku najmłodszych pacjentów.

Leki przeciwbólowe i przeciwgorączkowe dla dzieci – kiedy i jak je stosować?

Ból, zwłaszcza gdy pojawia się w towarzystwie gorączki, niejednokrotnie jest trudny do zniesienia. Jeśli mamy więc do czynienia z ząbkowaniem, rozpoczynającą się właśnie infekcją wirusową, czy też z bólem gardła, zaleca się podawanie dziecku odpowiednich leków. Dziś na rynku nie brakuje takich, które stworzono właśnie z myślą o małych pacjentach. Mają one postać zawiesin, czopków, syropów, tabletek, a także saszetek z proszkiem. Dedykowane najmłodszym substancje przeciwbólowe charakteryzują się przy tym działaniem przeciwgorączkowym, co uważa się za ich dodatkowy atut, choć jednocześnie jest to aspekt, który budzi najwięcej zastrzeżeń. Nie sposób zignorować przecież tego, że podwyższona temperatura ciała to sygnał mobilizujący układ odpornościowy, choć jednocześnie ten sam stan sprawia, że dochodzi do upośledzenia syntezy przeciwciał. Właśnie te kontrowersje sprawiają, że obecnie największą popularnością cieszy się stanowisko przewidujące, że każdy przypadek gorączki u dziecka powinien być rozpatrywany w oparciu o oddzielne, charakterystyczne tylko dla niego zasady. Nie wolno też ignorować sytuacji, w której, pomimo stosowania leków, po upływie trzech dni u dziecka nadal występuje ból lub gorączka. W takiej sytuacji zalecane jest możliwie jak najszybsze udanie się do lekarza. Same leki przeciwbólowe i przeciwbólowe zwykle są dostępne w aptece, problemem nie jest przy tym wejście w ich posiadanie nawet wtedy, gdy nie ma się recepty. Przeważnie dzielą się na te, w których sytuacją czynną jest ibuprofen oraz na te, których skład opiera się na paracetamolu. 

Czym jest Ibuprofen?

Ibuprofen to przedstawiciel grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych określanych często jako NLPZ. Charakteryzuje się on szerszym zakresem zastosowania niż ma to miejsce w przypadku paracetamolu. Posiada nie tylko właściwości przeciwgorączkowe i przeciwbólowe, ale również przeciwzapalne. Może więc pomagać nie tylko w walce z bólem, ale również w przypadku wystąpienia stanów zapalnych dróg oddechowych, uszu, a nawet zatok. Przyjmuje się, że jednorazowo co sześć do ośmiu godzin można podać 10 mg ibuprofenu na kilogram wagi. Nie można przy tym zapominać, że w przypadku dziecka łączna dawka dobowa to około 30 mg na każdy kilogram. Substancja ta jest wchłaniana ze światła przewodu pokarmowego. Następuje to nie tylko szybko, ale również niemal całkowicie.

Paracetamol i jego specyfika

Paracetamol tu substancja posiadająca zarówno działanie przeciwbólowe, jak i przeciwgorączkowe, nie ma jednak właściwości przeciwzapalnych. Jeśli mamy do czynienia z dziećmi, lek powinien być podawany w odstępach od czterech do sześciu godzin, przyjmuje się przy tym, że maksymalna dawka dobowa to 90 mg na każdy kilogram wagi. Co ciekawe, pierwsze podanie zwykle odbywa się w dawce powiększonej nazywanej też często nasycającą. Jest to szczególnie ważne, gdy paracetamol ma być wykorzystywany do zbijania gorączki.

Zobacz również