Leki przeciwbólowe - jak je stosować rozsądnie?

Leki przeciwbólowe są bardzo popularne i trudno się temu dziwić. Jeśli tylko mamy szansę zmniejszyć odczuwany ból, albo całkiem go pokonać, nie ma sensu cierpieć, skoro można sięgnąć po tabletkę przeciwbólową. W tej chwili są zatem powszechnie używane, gdy kogoś boli ząb, głowa czy żołądek. Ze środków przeciwbólowych korzystamy zresztą wszyscy i w innych sytuacjach - na przykład gdy złamiemy rękę czy skręcimy nogę. W sytuacji gdy środki przeciwbólowe są powszechnie dostępne i często używane, pojawia się kwestia bezpieczeństwa ich stosowania. Z jednej bowiem strony są one reklamowane jako bardzo bezpieczne, ale z drugiej zawsze trzeba pamiętać, by ich nie nadużywać oraz że mogą wywołać pewne objawy uboczne. Jak stosować środki przeciwbólowe rozsądnie? O czym pamiętać?
Bezpieczne zażywanie leków przeciwbólowych
Przed zażyciem środków przeciwbólowych należy dokładnie przeczytać ulotkę. Nie została włożona do opakowania tylko dla ozdoby - znajdują się na niej ważne informacje, z którymi trzeba się zapoznać. W razie wątpliwości należy nawet skonsultować się z lekarzem co do bezpieczeństwa stosowania któregoś leku. Ma to miejsce chociażby w sytuacji, gdy w ulotce została zawarta informacja, by nie mieszać ze sobą jakichś leków. Każdy powinien dla swojego bezpieczeństwa wiedzieć, że nie wolno ze sobą łączyć na przykład leków o podobnym działaniu czy takim samym składzie. Przeczytanie ulotki jest ważne także dlatego, że niektóre lekarstwa trzeba zażywać przed posiłkiem, inne w trakcie, a jeszcze inne po. Niektóre należy popić szklanką wody, inne rozpuścić w określonej jej ilości i tak dalej. Z ulotki możemy dowiedzieć się jaki jest bezpieczny sposób zażywania konkretnego leku, dzięki któremu rzeczywiście będzie on działał poprawnie. Szczególnie ostrożnie trzeba dobierać środki przeciwbólowe gdy jest się w ciąży, karmi piersią lub przyjmuje jakieś inne lekarstwa stale.
Kiedy i jak stosować środki przeciwbólowe?
Leki przeciwbólowe przeznaczone są do stosowania przez określone grupy osób. Oznacza to, że czasami trzeba zrezygnować z jakiegoś leku i sięgnąć po inny, ponieważ znajdujemy się w grupie, która posiada przeciwwskazania do jego zastosowania. Leków przeciwbólowych nie wolno również nadużywać. Może to bowiem doprowadzić do pojawienia się nieprzyjemnych objawów - nawet zatrucia lekami przeciwbólowymi. Im dłużej i częściej stosuje się takie leki, tym mniejszy efekt przynoszą, więc niektórzy sięgają wkrótce po podwójną dawkę. Nie wolno ich jednak nadużywać. Nie ma jednak także sensu czekać z ich zażyciem aż ból będzie bardzo mocny - wówczas także mogą zadziałać słabiej. W tym przypadku ważne jest sięgnięcie po zasadę złotego środka i bardzo odpowiedzialne podejście. Stosowanie środków przeciwbólowych u dzieciWarto pamiętać, że i dzieci czasami dopada ból. W takiej sytuacji również nie ma co czekać aż będzie bardzo silny i warto podać dziecku coś, co może go uśmierzyć. Trzeba to jednak robić niezwykle rozsądnie - stosując tylko takie leki, które są przeznaczone dla ich grupy wiekowej. Najlepiej jest podawać dzieciom środki z paracetamolem i ibuprofenem, które mają najbezpieczniejsze działanie.