Jakie są skutki zażywania leków przeciwbólowych?

Bez względu na to, czy mamy do czynienia z bólem głowy, bólem zęba, przeziębieniem, czy też bólem brzucha, coraz częściej problem rozwiązujemy sięgając po leki o działaniu przeciwbólowym. Pytanie o to, ile tabletek o takim działaniu jesteśmy w stanie przyjąć w ciągu miesiąca, tylko pozornie jest pytaniem banalnym. Czasem warto zastanowić się nad tym, czy nie zacząć prowadzić obliczeń, ich wyniki mogą bowiem stanowić dla nas spore zaskoczenie. Czy jednak mamy się czego obawiać, a tym samym – czy powinniśmy zmienić swoje nawyki?
Polacy i leki przeciwbólowe
Popularność leków przeciwbólowych w Polsce można wiązać z ich dostępnością. Ich zakup jest możliwy nawet, jeśli nie posiada się recepty. Co więcej, wejść w ich posiadanie można choćby odwiedzając sklep spożywczy. Sprawia to, że sięgamy po nie często nie zastanawiając się nad tym, jakie konsekwencje mogą mieć dla nas tego rodzaju praktyki.
Co ciekawe, gdy otrzymujemy receptę od lekarza, zwykle wykazujemy się znacznie większą ostrożnością. Uważnie czytamy ulotkę dołączoną do leku, zależy nam przy tym nie tylko na poznaniu ewentualnych skutków ubocznych, ale i przeanalizowaniu ich. Można więc zadać sobie pytanie o to, z czego wynika nasza niefrasobliwość tak często dająca o sobie znać wtedy, gdy sięgamy po leki przeciwbólowe. Gdy ankieterzy pytają naszych rodaków o to, co sprawia, że tak często sięgają właśnie po środki łagodzące ból, zwykle słyszą zapewnienie, że leki takie są bezpieczne, o czym najlepiej może świadczyć ich dostępność. Tymczasem co roku odnotowuje się nawet kilkaset przypadków zatrucia lekami. Nie ma leków całkowicie bezpiecznych i dobrze jest mieć tego świadomych.
Paracetamol
Gdy przedmiotem dyskusji staje się paracetamol, często możemy przekonać się, jak wiele osób uważa, że jest to lek całkowicie bezpieczny. Trudno nawet zgadywać, skąd bierze się takie przekonanie, choć wiele wskazuje na to, że w pewnym stopniu odpowiadają za nie reklamy pojawiające się mediach. Wiedza na temat tej substancji czynnej jest przy tym niepokojąco mała. Alarmujące jest choćby towarzyszące wielu osobom przekonanie, że ma on działanie przeciwzapalne. Nie pamiętamy też o tym, że paracetamol ma niekorzystny wpływ na komórki wątroby, a nawet pięć procent przyjmowanych dawek nie jest metabolizowane przez organizm. Proces neutralizacji u każdego przebiega nieco inaczej, bardzo często mamy jednak do czynienia z przypadkami gromadzenia się szkodliwego metabolitu w wątrobach pacjentów.
Ibuprofen
Ibuprofen jest lekiem, który charakteryzuje się nie tylko działaniem przeciwbólowym i przeciwgorączkowym, ale również przeciwzapalnym. Jest to najpopularniejszy dziś na rynku niesteroidowy lek przeciwzapalny. Jeśli jest tak skuteczny, dlaczego należy pamiętać o ostrożności podczas jego stosowania? Powodów jest co najmniej kilka, na pierwszy plan wysuwa się jednak to, że ma on drażniący wpływ na przewód pokarmowy. Jeśli przyjmujemy go raz na jakiś czas, nie powinno dziać się nic złego, jeśli jednak lek ten jest stosowany długotrwale, należy liczyć się zarówno z podrażnieniami śluzówki, jak i z krwawieniami z przewodu pokarmowego. To także lek niebezpieczny dla osób zmagających się z chorobami nerek, wątroby i serca, ibuprofen może być przy tym groźny również dla astmatyków. Coraz częściej zwraca się też na to, że nie jest on najlepszym rozwiązaniem dla par starających się o dziecko, może bowiem utrudniać zajście w ciążę.