•   Środa, 8 lutego 2023
Leki przeciwbólowe

Bezpieczne korzystanie z leków przeciwbólowych

Leki przeciwbólowe są powszechnie dostępne dla każdego z nas nie tylko w aptekach, ale też w sklepach czy nawet na stacjach benzynowych. Nic więc dziwnego, że tak chętnie z nich korzystamy, gdy zacznie nam dokuczać ból głowy, zęba albo brzucha. Leki tego typu są z definicji bezpieczne dla naszego organizmu, jednak tylko pod warunkiem, że korzystamy z nich we właściwy sposób. Co zatem powinniśmy wiedzieć na ten temat?Łączenie różnych leków o działaniu przeciwbólowym

Dla własnego bezpieczeństwa nie powinniśmy przyjmować jednocześnie różnych rodzajów leków przeciwbólowych, jeśli nie zalecił nam tego lekarz lub farmaceuta. Pacjenci często chcąc zwiększyć działanie tego typu środków, łączą leki zawierające pozornie różne substancje. W wielu przypadkach okazuje się jednak, iż należą one mimo wszystko do tej samej grupy lekowej, co w konsekwencji może prowadzić do wystąpienia skutków ubocznych.Potencjalne skutki uboczne przyjmowania leków przeciwbólowych

Niewłaściwe stosowanie leków przeciwbólowych może wywoływać różnorodne skutki uboczne, w zależności od rodzaju preparatu jaki stosujemy. Najpopularniejsze są zdecydowanie niesteroidowe leki przeciwzapalne (NLPZ), które mogą prowadzić do:problemów w obrębie przewodu pokarmowego;uszkodzenia wątroby;kłopotów z nerkami.

Równie często stosujemy leki zawierające paracetamol, który może prowadzić do bardzo poważnych uszkodzeń wątroby. Z tego powodu zaleca się zachowanie dużej ostrożności podczas ich przyjmowania.

W szczególnych przypadkach pacjentowi mogą być zalecone leki przeciwbólowe o znacznie mocniejszym działaniu, jak preparaty z grupy opioidów. Potencjalne skutki uboczne ich zażywania to zaparcia i nudności, uczucie suchości w ustach, senność czy zaburzenia oddychania.Kiedy i w jaki sposób przyjmować leki przeciwbólowe?

Pacjentom zaleca się przyjmowanie leków przeciwbólowych już w momencie, kiedy zaczynają odczuwać ból. Gdy dolegliwości są już dotkliwe istnieje ryzyko, że preparat zacznie działać z dużym opóźnieniem i konieczne będzie przyjęcie większej jego dawki.

Jeśli tylko to możliwe, przed przyjęciem leku przeciwbólowego warto coś zjeść. Dzięki temu, możemy uniknąć wystąpienia skutków ubocznych związanych z funkcjonowaniem przewodu pokarmowego.Z czym nie należy łączyć leków przeciwbólowych?

Przyjmując leki przeciwbólowe powinniśmy zrezygnować z korzystania z używek, szczególnie z alkoholu. Jego spożywanie może uszkadzać wątrobę, a stosując jednocześnie leki ryzyko ich wystąpienia staje się większe. Tego typu preparatów nie należy też popijać sokiem grejpfrutowym, gdyż wpływa on na metabolizm sporej części leków.Przez jaki czas można stosować leki przeciwbólowe?

Jeśli leki przeciwbólowe zostały nam przepisane przez lekarza, należy ściśle przestrzegać jego zaleceń. W przypadku, gdy preparaty tego typu przyjmujemy na własną rękę, zwykle bezpieczny czas ich stosowania to 3-5 dni. Po tym czasie należy zgłosić się do specjalisty, który pomoże określić przyczynę występowania bólu i wdroży odpowiednią terapię.Czy leki przeciwbólowe uzależniają?

Ryzyko uzależnienia się od leków przeciwbólowych jest największe w przypadku preparatów z grupy opioidów. Aby nie doprowadzić u pacjenta do zależności fizycznej i psychicznej muszą być przyjmowane w ściśle określonych przez specjalistę dawkach.Leki przeciwbólowe a dzieci

Przed zastosowaniem leku przeciwbólowego u dzieci, należy się upewnić, iż dany preparat może być przyjmowany przez najmłodszych pacjentów. Podawane im dawki muszą być również dostosowane do ich wieku i masy ciała.

Zobacz również