•   Środa, 8 lutego 2023
Leki nasenne

Leki nasenne - jak działają i czy warto je stosować?

Wiele osób ma kłopoty ze snem, które mogą wynikać z różnych przyczyn. Stres, różne choroby, rozregulowany zegar biologiczny, praca do późna przy komputerze - wszystko to może zadecydować o trudności z zaśnięciem, albo o tym, że człowiek będzie spał wyjątkowo źle. Niektórzy - kręcąc się z boku na bok i bezskutecznie próbując zasnąć - decydują się na łyknięcie leku nasennego. Czy jest to dobre rozwiązanie? Czy taki sen po tabletce rzeczywiście pozwala organizmowi odpocząć? Jak działają podobne środki?

Czym dokładnie są środki nasenne?

Z roku na rok coraz więcej jest przypadków bezsenności. Łatwo więc zrozumieć, że ludzie szukają sposobów, żeby poprawić jakość swojego snu, a przede wszystkim żeby zasnąć. Środki nasenne wydają się fantastycznym rozwiązaniem, ponieważ pozwalają zasnąć. Nie jest to jednak taki sam sen, który zapewnia samodzielne zaśnięcie. Większość środków nasennych opiera się na działaniu uspokajającym. Oddziałują one na receptory powstrzymujące aktywność elektryczną neuronów.

Jak więc działają środki nasenne?

Ogłuszają wyższe regiony kory mózgowej. Niestety, wiąże się to również i z tym, że mózg nie wchodzi w czasie snu w swą najgłębszą fazę, która pozwala naprawdę odpocząć. 

Jakie są skutki uboczne zażywania leków nasennych?

Z pewnością dla wielu osób już sama możliwość zaśnięcia, gdy przez kilka nocy z kolei nie mogli zmrużyć oka, będzie bardzo nęcąca. Warto się jednak zastanowić jak nieodpowiednia jakość snu może odbić się na życiu człowieka. Środki nasenne - jak już wspomniano - blokują mózg na tyle, że nie wchodzi on w najgłębszą fazę snu. W związku z tym odpoczynek nie jest pełny i dobry jakościowo, a efektem tego może być ogólne rozbicie następnego dnia, skłonność do zapominania, a także spowolnione reakcje w ciągu dnia. Co więcej, na skutek działania leku można nawet wykonywać w nocy rzeczy, których rano się częściowo nie pamięta. Działaniem niepożądanym jest również tak zwana wtórna bezsenność. Najczęściej po odstawieniu środka nasennego znów nie można zasnąć, albo sypia się jeszcze gorzej, niż przed jego zażywaniem. Większość leków nasennych należy do grupy tych uzależniających fizycznie. 

Czy warto stosować środki nasenne?

Wydaje się, że leki nasenne pomagają jedynie w niewielkim stopniu. Na pewno nie zlikwidują problemu bezsenności, ponieważ samo zaśnięcie nie gwarantuje wcale wypoczynku - a to o to przecież chodzi. Skutki uboczne stosowania takich środków mogą być zaś dotkliwe, razem z uzależnieniem włącznie. W związku z tym raczej nie warto ich stosować. Najlepiej spróbować dotrzeć do prawdziwej przyczyny problemu bezsenności i uporać się z nim u źródeł. To tym ważniejsze, że najnowsze badania wskazują, iż środki nasenne ograniczają możliwość zapisu wspomnień z poprzedniego dnia. Badania nie były jeszcze prowadzone na ludziach, jednak całkiem prawdopodobne, że wynik będzie w tym wypadku podobny. 

Zobacz również