Nowe technologie i leki w chorobach układu krążenia

Kongres Europejskiego Towarzystwa Kardiologicznego, który w 2014 roku odbył się w Barcelonie, można uznać za wyjątkowo udany. Spotkało się na nim ponad trzydzieści tysięcy osób – specjalistów z zakresu kardiologii z całego świata. Podczas kongresu omawiano nie tylko nowe technologie, dzięki którym możliwe staje się jeszcze skuteczniejsze monitorowanie oraz kontrolowanie chorób serca. Dyskusje specjalistów dotyczyły także kolejnej generacji leków obniżających ciśnienie oraz tych, które mają działanie przeciwzakrzepowe.
Nietypowy rozrusznik serca
twoja-apteka.netChyba najwięcej emocji podczas spotkania wywołała prezentacja inżynierów ze Szwajcarii. Zaprezentowali oni zgromadzonym podczas spotkania gościom oryginalny rozrusznik serca charakteryzujący się między innymi tym, że jego działanie jest możliwe nawet bez wykorzystania baterii. Naukowcy wykorzystali podczas jego produkcji mechanizm, który znajduje zastosowanie w zegarkach automatycznych. Zasada działania rozrusznika nie różni się tu w istotny sposób. To ruch mięśnia serca odpowiada za uruchomienie rotora ten zaś, obracając się, naciąga sprężynę. Sprężyna rozciąga się i właśnie w ten sposób napędzany jest mikrogenerator elektryczny. Twórcy rozrusznika mają już na swoim koncie zarówno eksperymenty prowadzone „na sucho”, jak i te, w czasie których aparat wszczepiono świniom. Wyniki są określane jako obiecujące.
Przełom w leczeniu nadciśnienia?
Także specjaliści zajmujący się zagadnieniami związanymi z nadciśnieniem mogli mówić o postępie. Na uwagę zasługuje zwłaszcza eksperymentalny lek LCZ606, za powstanie którego odpowiedzialna jest firma Novartis. Lek ten może przyczynić się do obniżenia śmiertelności pacjentów zmagających się z niewydolnością serca nawet o dwadzieścia procent w porównaniu z lekami, jakie stosowane są obecnie (w tym przede wszystkim z enalaprylem). Nowy preparat stanowi unikatowe połączenie dwóch leków. Składa się na niego walsartan stosowany obecnie między innymi w leczeniu nadciśnienia oraz AHU-377 – lek blokujący neprylizynę – enzym, który ogranicza skuteczność walsartanu. Novartis zapewnia, że pacjenci wcale nie będą musieli długo czekać na ten preparat. Już w tym roku sukcesem powinny zakończyć się starania, aby wprowadzić go do użytku na terenie Stanów Zjednoczonych. W Europie podobne działania mają być podjęte rok później.
Serce w trójwymiarze
Kardiologia po kongresie może też cieszyć się trójwymiarowym, rzeczywistym modelem serca, którego powstanie było możliwe dzięki wykorzystaniu możliwości drukarki 3D. To rewolucyjne rozwiązanie, dzięki któremu lekarze będą jeszcze lepiej przygotowani do operacji mających na celu eliminowanie wad strukturalnych serca. Dzięki temu poddawani operacji chorzy będą mieli zagwarantowane większe niż obecnie bezpieczeństwo. Co ciekawe, model miał już swój polski debiut. Wykorzystano go podczas operacji naprawy zastawki serca, która miała miejsce w Bielsku-Białej w Centrum Badawczo-Rozwojowym American Heart of Poland.