•   Środa, 8 lutego 2023
Leki na układ krążenia

Jaki jest wpływ alkoholu na choroby układu krążenia?

Gdy alkohol jest spożywany w nadmiarze należy liczyć się z tym, że będzie miał niekorzystny wpływ nie tylko na układ krwionośny, ale również na organizm jako całość.

Jakie mogą być skutki nadmiernego spożywania alkoholu?

twoja-apteka.net

Naukowcy nie mają wątpliwości co do tego, że alkohol ma niekorzystny wpływ zarówno na trzustkę i wątrobę, jak i na układ nerwowy. Prowadzi między innymi do przewlekłego zapalenia trzustki, marskości wątroby, zapalenia dwunastnicy, problemów z błoną śluzową żołądka, kamicy żółciowej, a nawet do niewydolności nerek. Jest też czynnikiem ryzyka w przypadku nowotworu trzustki i wątroby, wiąże się go jednak również z rakiem krtani, gardła, przełyku, płuc oraz piersi. Ponieważ prowadzi do przyspieszonej degeneracji komórek nerwowych, może prowadzić zarówno do demencji, jak i do padaczki oraz upośledzenia funkcji poznawczych. Jest też czynnikiem prowadzącym do większej częstotliwości urazów i wypadków. Jego spożywanie może też grozić uzależnieniem, z którym bardzo trudno walczyć.

Alkohol a układ krążenia

Wiele prowadzonych dotychczas badań stawiało sobie za cel uzyskanie odpowiedzi na pytanie o to, jaki jest wpływ spożywania alkoholu na układ krążenia. Dziś nie mamy więc wątpliwości choćby co do tego, że alkohol jest predyspozycją do problemów z nadciśnieniem tętniczym. Może też prowadzić do arytmii, migotania przedsionków oraz niewydolności krążenia. Jeśli jest spożywany w dużych ilościach, prowadzi do zwiększenia poziomu we krwi tak zwanego „złego cholesterolu”. Może być też przyczyną krwotocznego udaru mózgu. Jeśli alkohol jest stosowany razem z lekami kardiologicznymi, ma wpływ na ich działanie. Co charakterystyczne, może zarówno osłabiać je, jak i wzmacniać. W obu przypadkach prowadzi to do poważnych trudności podczas leczenia.

Czy alkohol zawsze jest szkodliwy?

Analizując wyniki badań naukowych można zauważyć, że umiarkowane spożywanie alkoholu może mieć korzystny wpływ na układ krążenia. Szczególnie dobrze widoczne jest to wówczas, gdy analizuje się podatność badanych na chorobę niedokrwienną serca, zawał serca oraz wspominany już udar niedokrwienny mózgu. Coraz częściej zwraca się też uwagę na to, że ograniczone dawki alkoholu mogą spowalniać tempo, w jakim rozwija się cukrzyca typu drugiego zwiększając jednocześnie stężenie „dobrego cholesterolu” we krwi. Oczywiście, zanim zaczniemy powoływać się na wyniki wspomnianych badań, musimy odpowiedzieć sobie na pytanie o to, jaką ilość alkoholu można uznać za umiarkowaną. Przyjmuje się, że u mężczyzn jest to od jednej do trzech jednostek alkoholu na dobę, podczas gdy u kobiet dawka ta wynosi od jednej do dwóch jednostek. Definicja jednostki alkoholu bywa dość złożona. Gdy mamy do czynienia z piwem, wynosi ona 250 mililitrów. Jedna jednostka alkoholu to także jedna lampka wina i jeden kieliszek wódki.

Alkohol – stanowisko WHO

Bardzo często możemy usłyszeć, że wino jest tym alkoholem, który ma najkorzystniejszy wpływ na zdrowie. Warto jednak pamiętać, że nie ma wyników badań, które jednoznacznie wskazywałyby na to. Światowa Organizacja Zdrowia i towarzystwa naukowe z całego świata (również zrzeszające kardiologów) przestrzegają więc przed stosowaniem alkoholu w nadmiarze zalecając przede wszystkim abstynencję jako sposób ochrony zdrowia. Jeśli więc mamy do czynienia z osobą niepijącą, nie należy namawiać jej do sięgania po alkohol po to, aby zwiększyć jej odporność na choroby układu sercowo-naczyniowego.

Zobacz również