Zioła moczopędne - co trzeba o nich wiedzieć?

Coraz więcej osób zaczyna szukać rozwiązań swoich problemów zdrowotnych w przyrodzie. Praktyka znana człowiekowi od pokoleń ponownie staje się doceniania. Nie można się temu jednak dziwić, gdyż mnóstwo otaczających nas roślin może pozytywnie wpływać na ludzki organizm. Warto więc dowiedzieć się, które z nich działają moczopędnie i w jaki sposób z nich korzystać w bezpieczny sposób.Zioła moczopędne - jak działają?
Jak sama nazwa wskazuje, rośliny wykazujące działanie moczopędne, mogą zwiększyć dobowe wydalanie moczu z naszego organizmu. Taki efekt jest pożądany między innymi przez osoby, które zmagają się z nadmiarem wody w organizmie, co zwykle prowadzi do powstawania obrzęków. Częstsze oddawanie moczu pomaga również usunąć z naszego ciała nagromadzone w nim szkodliwe produkty przemiany materii. Zioła wzmagające diurezę mogą być także przydatne w takich schorzeniach jak:podwyższone ciśnienie tętnicze;kamica nerkowa;niewydolność krążenia;niewydolność nerek;zapalenie górnych dróg moczowych.
W tych przypadkach jednak, ich stosowanie należy w pierwszej kolejności bezwzględnie skonsultować z lekarzem.Najważniejsze zioła moczopędne
W przyrodzie istnieje wiele roślin, które wykazują działanie moczopędne. Które z nich są jednak najpopularniejsze i najbardziej dla nas dostępne?
Mniszek lekarski
Doskonale znana nam roślina, która dzięki swym właściwościom moczopędnym może nas wspomóc w walce między innymi z obrzękami, kamicą moczową, zapaleniem pęcherza moczowego i nawet niewydolnością nerek. Mniszek lekarski wykazuje też działanie oczyszczające oraz odtruwające organizm.
Skrzyp polny
Moczopędne właściwości skrzypu polnego nie są jego jedynymi walorami. Ziele to wykazuje też działanie przeciwobrzękowe, przeciwkrwotoczne oraz przeciwzapalne.
Pokrzywa (liść i korzeń)
Roślina ta wykazuje dość słabe działanie moczopędne w porównaniu z innymi ziołami, ale jej właściwości zostały najlepiej potwierdzone w badaniach. Dodatkowo wzmaga ona oczyszczanie organizmu z mocznika, chlorków czy szkodliwych produktów przemiany materii.
Pietruszka (korzeń i owoc)
Pietruszka pomaga osobom zmagającym się z nadmiarem wody w organizmie, a do tego ma działanie antyseptyczne, wzmaga przepływ krwi w nerkach czy rozkurcza mięśnie gładkie układu moczowego. Dodatkowo wpływa też na działanie układu pokarmowego i posiada właściwości napotne czy żółciopędne. Owoce pietruszki nie mogą być jednak spożywane przez kobiety w ciąży, ze względu na możliwe działanie poronne.
Czarny bez
Czarny bez wykazuje działanie moczopędne, choć w naszym kraju jest bardziej znany z nieco innych zastosowań. Najczęściej korzystamy z niego wspomagająco podczas leczenia przeziębień, stanów zapalnych oraz nieżytów w obrębie dróg oddechowych, czy nawet schorzeń typowo reumatycznych.
Liść brzozy
Najczęściej wykorzystuje się świeży sok z liści brzozy, który wspomaga pracę nerek i ich zdolność filtracyjną. Co ciekawe istnieje pogląd, że pomaga on również zapobiegać powstawaniu kamieni nerkowych. Dodatkowo, wyciąg z liści brzozy działa również przeciwbólowo i przeciwzapalnie.Stosuj zioła moczopędne rozsądnie!
Stosowanie ziół w naszej codziennie diecie staje się coraz popularniejsze. Musimy jednak mieć świadomość tego, że większość produktów, które znajdziemy w sklepach lub aptekach traktowane są jako suplementy diety albo środki spożywcze specjalnego przeznaczenia. Nie są to zatem leki, co do bezpieczeństwa i skuteczności których możemy mieć pewność.
W związku z tym, korzystając z ziół musimy podchodzić do tego bardzo racjonalnie, aby sobie nie zaszkodzić. Zwracajmy uwagę chociażby na to, czy ich stosowanie nie osłabi lub nie nasili działania leków syntetycznych, które przyjmujemy na co dzień. Interakcje w tym przypadku mogą mieć dla nas bardzo negatywne skutki. Dlatego przed rozpoczęciem jakiejkolwiek terapii opierającej się na ziołach, warto skonsultować takie posunięcie z lekarzem.