•   Środa, 8 lutego 2023
Leki moczopędne

Czym charakteryzuje się działanie leków moczopędnych?

Leki moczopędne, znane też jako diuretyki lub natriuretyki to grupa, której najważniejsze zadanie polega na tym, aby zwiększyć objętość wydalanego przez nas moczu.

Na czym polega działanie leków moczopędnych?

Większość leków moczopędnych jest stosowana po to, aby doprowadzić do wzrostu wydalania jonów sodu. Skutkuje to zwiększeniem tempa, w jakim organizm pozbywa się wody. Gdy dochodzi do zwiększenia wydalania wody z moczem, mamy do czynienia również ze zjawiskiem polegającym na obniżeniu objętości płynów ustrojowych. W konsekwencji spada ciśnienie krwi, zmniejsza się obciążenie serca, zmniejszają się przy tym również obrzęki.

Kiedy sięga się po leki moczopędne?

Leki moczopędne znajdują zastosowanie w terapii sporej grupy chorób. Pojawiają się w procesie leczenia nadciśnienia tętniczego, obrzęków płuc i mózgu, a także podczas walki z zakażeniami bakteryjnymi układu moczowego. Podaje się je także pacjentom z niewydolnością krążenia i nerek, a nawet – przy marskości wątroby. To także leki, które mają duże znaczenie dla leczenia zatruć tymi substancjami, które są wydalane razem z moczem. Dobrym przykładem może być tu choćby acetazolamid – lek, który sprawia, że mocz zyskuje bardziej zasadowy odczyn, co sprawia, że łatwiej można poradzić sobie choćby z przedawkowaniem aspiryny.

Jak dzieli się leki moczopędne?

Leki moczopędne można podzielić na przynajmniej kilka grup. Na pierwszy plan wysuwają się te diuretyki, które obniżają poziom potasu. Ich stosowanie może prowadzić do nadmiernego obniżenia poziomu tego składnika w ludzkim organizmie, podczas ich stosowania konieczne jest więc monitorowanie pracy serca i reagowanie na jej ewentualne zaburzenia. Nic więc dziwnego, że lekarz przepisujący diuretyki będące reprezentantami tej grupy, przeważnie zaleca także dodatkową suplementację potasu. Diuretyki tego rodzaju należy przyjmować mając świadomość, że mogą one doprowadzić do spadku objętości płynów ustrojowych, a nawet – do dny moczanowej.

Kolejną grupą leków moczopędnych są te, które oszczędzają potas. Może się jednak okazać, że i one mają konsekwencje negatywne dla pacjenta. W tym kontekście najczęściej mówi się o nadmiernym wzroście poziomu tego składnika we krwi. Nic więc dziwnego, że lekarz musi wybrać nie tylko odpowiedni rodzaj leku, ale i jego dawkowanie. Przyjmuje się, że dobowa diureza nie powinna, mimo wszystko, przekraczać trzech litrów.

Zioła o działaniu moczopędnym

Mówiąc o lekach moczopędnych nie można nie wspomnieć także o niektórych roślinach przyczyniających się do zwiększenia ilości wydalanego moczu. Właściwości takie posiada między innymi: liść brzozy, kłącze perzu, liść mącznicy, korzeń lubczyka, owoc pietruszki, liść pokrzywy, ziele skrzypu oraz ziele nawłoci. Rośliny te są wykorzystywane, między innymi, w praktyce kamicy nerkowej. Wchodzą też w skład preparatów złożonych.

Zawsze warto pamiętać, że leki o działaniu moczopędnym są skuteczne przede wszystkim wtedy, gdy mamy wydolne nerki. Niewydolność nerek sprawia więc, że ich podawanie nie przyczynia się do zwiększenia diurezy.

Zobacz również